Látogatás a kastélyok városában - Tolcsva

2024.02.24

Kastélyok, múzeumok, pincék, borok... kultúra és szórakozás a javából. A Tokaj-Hegyaljai történelmi borvidék világörökségi helyszínei számos lehetőséggel várják a kikapcsolódni vágyókat. Apró gyöngyszemén, Tolcsván pedig mindezt ízléses koktélként, mixelve élvezheti a látogató.

Épp ezért esett a JóKa-Túrák választása is erre a helyszínre, mikor kiválasztottuk februári kirándulásunk célpontját. A település különlegessége, amiről "a kastélyok városa" címet is kapta, hogy 6 nemesi kúria, kastély épült itt a 17-19. század között, melyből egyet kivéve már mindet fel is újítottak és nagy részük látogatható! Szombaton a Szirmay-Waldbott kastélyt és a Helia-D Herba kastélyt látogathatták meg kirándulóink.

Mindkét helyen kedves és érdekes tárlatvezetést kaptunk és nemcsak az impozáns épületek múltját és jelenét ismerhettük meg, hanem a borvidék korabeli történéseibe is betekintést kaphattunk. 

A Herba kastélynak ráadásul egyedi hangulatot kölcsönöz a régmúlt idők és a modern kor keveredése, hiszen a neves Helia-D cég által felújított kastély szépségközpontként is üzemel. A parkját gazdag gyógynövénygyűjtemény színesíti, míg az épületben a márka teljes kínálatával várják az érdeklődőket.

Aztán persze akad még Tolcsván hely, amit kár lenne kihagyni! Ilyen a világörökségi pincesor, a többszáz éves, díszes bejáratú borospincékkel vagy a constantin házban létrehozott Bormúzeum és Borászati Kultúra Háza, ahol mindent és bármit megtudhatunk a tokaji borokról, a borászathoz kapcsolódó mesterségekről. Az utcákon átsétálva könnyen rátalálunk, - hisz szinte minden a központban van-, az 1800-as években alakult önkéntes tűzöltóság régi tűztornyára, mellette védőszentjük szobrára. 

Érdemes megnézni (legalább kívülről) a település templomait, melyek közül a Kisboldogasszony Katolikus templom a legrégebbi. Az 1300-as években épül plébániatemplomban még a Szent Koronát is őrizték egy ideig. Na és akad még itt a közeli és távolabbi múlt ezernyi relikviáját felvonultató Helytörténeti Múzeum is, amit szintén vétek kihagyni, ha erre jár az ember. 

Kis csapatunkkal mi is mindent végig jártunk szépen, sorban. A kellemes tavaszi időben nem is igen kellett sietni, így már jócskán délutánra járt az idő, mikor buszra ülve átgurultunk az alig néhány km-re lévő Grand Tokaj Szegi pincéjéhez. A tokaji borvidék legnevesebb borászata Közép-Kelet Európa legnagyobb picéjét tudhatja magáénak. Az 5 és fél km hosszú, hatalmas labirintusban több ezer hordó és több mint százezer palack prémium bor érlelődik a legnemesebb fajtákból. A JóKa-Túrák csapatát maga a pincemester vezette végig a járatok leglátványosabb részein, közben mesélve borászatukról, a borkészítés rejtelmeiről és fázisairól, a szőlőtőkéktől indulva egészen addig, míg palackokba kerül a zamatos nedű.

Napzárásként kedves kísérőnk és a pincemester kínálásával fantasztikus borokat is kóstolhattak az érdeklődők és természetesen otthonra is vásárolhattunk a tokaji borvidék kincséből.

Summa-sumárum, ismét egy jó hangulatú, változatos, élménydús napot zártunk szombaton. Örülünk, hogy velünk tartottatok és jól éreztétek magatokat!

Márciusban budai kirándulásunkra várunk Benneteket, amire ismét érdekes programokkal készülünk! Tartsatok velünk oda is!

JóKa-Túrák